חוות דעת נוספת בבדיקת ct יכולה להציל חיים

ה-CT הוא מכשיר משוכלל מאוד שמסוגל לספק תמונה מפורטת של איברים פנימיים בגוף שלנו. אבל כשמדובר במצבים רפואיים רגישים ומורכבים, יש עוד מרכיב קריטי באבחון: הפענוח. חוות דעת נוספת, של נוירורדיולוג/ית מוסמכ/ת, מבטיחה שהרופא שמטפל בכם ידע בדיוק מה קורה בתוך הגוף שלכם. כך הוא גם יוכל לדעת אם אתם צריכים טיפול, ואם כן, איזה טיפול מתאים לכם.

שימו לב! חוות דעת שנייה בבדיקת CT יכולה להציל חיים! אם הפענוח של הממצאים של ה-CT מפספס אפילו פרט זעיר, האבחון עלול להיות שגוי לגמרי, וכבר היו מקרים שבהם אנשים בריאים קיבלו טיפולים קשים וסבלו מתופעות לוואי חמורות, וחמור מכך, מקרים שבהם מחלה קשה לא טופלה בגלל טעות בפענוח של CT.

באילו מקרים חשובה במיוחד חוות דעת שנייה בבדיקת CT?

באופן עקרוני תמיד כדאי לקבל חוות דעת נוספת בבדיקת CT, אבל ישנם מקרים שבהם איכות הפענוח חשובה במיוחד.

בין מקרים אלה:

שבץ מוחי

שבץ מוחי הוא סיבת המוות השנייה בשכיחותה בעולם והגורם מספר אחת לנכות בקרב מבוגרים מדינות מפותחות. הנזק שגורם אירוע שכזה הוא חמור מאוד, וגם אם האדם נשאר בחיים איכות החיים שלו נפגעת משמעותית. שבץ הוא למעשה הפרעה פתאומית בזרימת הדם לרקמות השונות במוח. בין הסיבות לכך: יתר לחץ דם, פרפור פרוזדורים וקריש דם. בדיקת CT עשויה לאפשר אבחון מהיר ומדויק של שבץ מוחי עוד לפני שנגרמים נזקים חמורים ובלתי הפיכים, וכמובן שבמקרים אלה לאיכות הפענוח יש חשיבות רבה מאוד.

גידולים סרטניים בלבלב, בכליות, בכבד או במעי

לפי הנתונים העדכניים אחד מכל 3 בני אדם בעולם יחלה בסוג מסוים של סרטן, ויש אפילו כאלה שאומרים שמחצית מהאנושות תסבול ממחלה זו שעלולה להיות אלימה מאוד. הרופאים בימינו יודעים להילחם בהצלחה בסוגים רבים של סרטן, אבל המפתח לטיפול מוצלח הוא אבחון מהיר ומדויק של כל הגידולים והגרורות עוד לפני שהם מתפזרים בגוף. כשישנו חשד לגידול סרטני באיבר פנימי בבטן – מעיים, כבד, שלפוחית שתן, כליות, כבד – הבדיקה שתתבצע היא CT, ובעזרתה אפשר יהיה לוודא שאכן מדובר בסרטן, ואם כן, לקבוע תוכנית טיפולים בהתאם לגודל הגידול ולפיזורו.

מפרצת בכלי דם

מפרצת היא מצב שבו כלי דם מתרחב במידה ניכרת עקב חולשה של הדפנות באותו כלי דם או בגלל מחלה. במיוחד מסוכנות מפרצת באבי העורקים (כלומר בעורק הגדול ביותר שיוצא מהלב) ומפרצת בעורקים שבמעגל ויליס (שנמצא בבסיס של המוח שלנו). במצבים אלה התפוצצות של המפרצת מובילה לירידה מהירה מאוד ומשמעותית מאוד בלחץ הדם ולמוות. אבחון מוקדם מאפשר טיפול בהתרחבות ומניעת התפוצצות, וגם במקרים אלה חוות דעת נוספת של נוירורדיולוג/ית בכיר/ה עשויה להציל חיים.

דלקת התוספתן

עוד מצב שבו חוות דעת שנייה בבדיקת CT עשויה להציל חיים היא כשיש חשד לדלקת התוספתן, מחלה שמוכרת בעיקר בשם אפנדיציטיס. התסמין העיקרי של מחלה זו הוא כאב חריף בצד התחתון הימני של הבטן, אבל לא כל כאב בטן הוא אפנדיציטיס. מצד שני, אם אכן ישנה דלקת בתוספתן והיא לא תאובחן בזמן המצב עלול להחמיר ולהוביל אפילו למוות!

Posted in מאמרים.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *