חשיבות חוות דעת נוספת בבדיקת mri בקבלת החלטה נכונה

לרפואה במאה ה-21 הישגים מרשימים. הציוד הרפואי משוכלל ובמיוחד מכשיר ה-MRI, וגם אנשי המקצוע שנעזרים בטכנולוגיות החדשניות מציגים מיומנות גבוהה במיוחד. אבל גם במציאות הזו, שמצילה חיים ועוזרת לאנשים רבים לגבור על מחלות קשות, עלולות להיות טעויות. במצבים מורכבים חשוב לקבל חוות דעת נוספת ובמיוחד יש לחוות דעת שנייה חשיבות כשמבצעים בדיקת MRI.

איך בנוי מכשיר ה-MRI?

בדיקת MRI מתבצעת בתוך מכשיר שמהווה שדה מגנטי עוצמתי. בתוך המכשיר, כלומר בתוך השדה, משוגרים גלי רדיו, והשילוב בין השדה המגנטי לאותם גלי רדיו מייצר תמונה של פנים הגוף. במיוחד מודגמות באמצעות מכשיר MRI רקמות רכות. גם כשיש צורך לבחון את המרכיבים של מערכת העצבים המרכזית, כלומר חוט השדרה והמוח, כדאי לבצע MRI. לאחר שמסתיימת הבדיקה בתוך מכשיר ה-MRI מועברים הממצאים לאיש מקצוע שתפקידו הוא לפענח אותם, כלומר לתרגם את הצילומים למידע קונקרטי על האיברים שבהם התמקדה הבדיקה. איש מקצוע זה נקרא רדיולוג. ההכשרה של רדיולוגים ארוכה ומקיפה, אבל חשוב להבין שלעתים במסגרת התוצאות של המכשיר המשוכלל (המדענים שפיתחו אותו זכו בפרס נובל) ישנם ניואנסים זעירים, וגם איש מקצוע ותיק ומנוסה עלול לפספס אותם. בנוסף המגבלות של המוח האנושי גורמות לכך שכולנו מבצעים טעויות לפעמים. כשמדובר על תוצאות בדיקות MRI, כל טעות, אפילו קטנטנה, עלולה להיות קריטית. כשמבקשים חוות דעת שנייה הסיכון שתתרחש טעות כפולה הוא פשוט אפסי ולכן אפשר להיות בטוחים שתופק מלוא התועלת מהמכשיר המשוכלל.

באילו מקרים כדאי במיוחד לבקש חוות דעת נוספת?

בדיקות MRI משמשות את הרופאים עבור מצבים רפואיים רבים. ככל שהמקרה מורכב יותר כך חשוב יותר לקבל חוות דעה שנייה, ובמיוחד ישנה חשיבות לכך במקרים הבאים:

גידולים במוח

סרטן הוא תמיד אויב אגרסיבי וערמומי. גידולים במוח מסוכנים במיוחד בגלל הרגישות של האיבר, והטיפול בהם מורכב במיוחד כי קשה להסיר את הגידול בלי לגרום נזק לרקמות חיוניות. גידולים במוח יכולים להתפתח באיבר זה, וגם להגיע אליו מאיברים אחרים (למשל סרטן ריאות). בכל מקרה חוות דעת נוספת מומלצת.

טרשת נפוצה

טרשת נפוצה היא מחלה שתוקפת את מערכת העצבים המרכזית ולכן ההשלכות שלה חמורות במיוחד. בין הסימפטומים האפשריים: קושי בתפעול מלא של הגפיים, בריחת שתן, פגיעה בראייה ועוד. על-מנת לטפל בטרשת נפוצה ביעילות חשוב מאוד להבין בדיוק אילו אזורים במערכת העצבים נפגעו.

התרחבות של כלי דם שעלולה להוביל למפרצת

מפרצת היא מצב מסוכן מאוד: כלי הדם שמתרחב במידה ניכרת עלול להתפוצץ, ואם זהו כלי דם מרכזי כמו אבי העורקים שיוצא מהלב או עורק שמוביל דם במוח, הנזק חמור מאוד וההתדרדרות היא מהירה במיוחד – ולכן הקריטיות של האבחון המהיר והמדויק, ללא רבב.

באופן דומה גם חסימה של עורק או היצרות של כלי דם מרכזי עלולות להתפתח למצב מסכן חיים, וכדאי לוודא שתוצאות ה-MRI מפוענחות באופן הטוב ביותר.

גידולים באיברים שבחלל הבטן

עוד מקרים שבהם מבוצעת בדיקת MRI הם כשיש סרטן באחד האיברים שבחלל הבטן. במיוחד מסוכן המצב כשיש גידול בלבלב, במעי הגס או בכבד. טעות באבחון עלולה ליצור מצב שבו אדם בריא עובר טיפול קשה מאוד, או מצב שבו אדם חולה אינו מטופל כלל והסרטן מתפשט במהירות, ולכן כדאי לבקש חוות דעת שנייה.

Posted in מאמרים.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *