מידע על ניתוח לייזר בעיניים

ניתוח לייזר בעיניים – כל מה שצריך לדעת לפני

ניתוח לייזר בעיניים, הליך שמוכר גם בשם הסרת משקפיים בלייזר, הוא פתרון אפקטיבי מאוד ללקויות ראייה שונות. אחוזי ההצלחה של הניתוח גבוהים מאוד, הוא אורך דקות בודדות בלבד והחזרה לשגרה מהירה בסך הכל – אבל במקביל חשוב לזכור שמדובר בהליך כירורגי באחד האיברים היותר רגישים בגוף האדם, ולכן חשוב להפקיד אותו בידיים מיומנות ומנוסות בלבד. המלצה נוספת היא לקרוא את המידע שמופיע בעמוד זה, כדי לדעת מה מצפה לך.

למי מיועד ניתוח לייזר בעיניים?

מצד אחד ישנם בני אדם רבים שהצליחו לשפר במידה ניכרת את הראייה שלהם בזכות טכנולוגיית הלייזר והשימוש המושכל בה. מצד שני, ל-3 מכל 10 בעלי משקפיים או עדשות מגע, הניתוח אינו מתאים.

התנאי הראשוני הוא מספר שלא השתנה במהלך 6 החודשים האחרונים, בין אם מדובר בקוצר ראייה ובין אם ברוחק ראייה. לאחר מכן מתבצעות בדיקות יסודיות ומדוקדקות: בדיקה אופטומטרית שמטרתה למדוד את הרפרקציה (תשבורת האור) ואת חדות הראייה, וכן את מידת היציבות של המספר; בדיקת טופוגרפיה שמספקת מידע על קרנית העין; ואבחון של מומחה מנוסה, הרופא שעתיד לבצע את הניתוח – אבחון שכולל גם מדידה של הלחץ התוך עיני, בדיקה של קרקעית העין שם נמצאת הרשתית, גודל האישון, הלחמית, הקרנית והעפעפיים, ובקיצור כל מה שצריך כדי לוודא שהעין כשירה לעבור את הניתוח לתיקון הראייה.

היערכות לקראת הסרת משקפיים בלייזר

לאחר האבחון, רופא העיניים המומחה לקרניות מספק למועמדים שנמצאו מתאימים לעבור ניתוח לייזר בעיניים חוות דעת מקיפה – לגבי סוג הניתוח הספציפי האופטימלי, סיכויי ההצלחה וכן סיבוכים אפשריים (גם אם נדירים). המפגש הוא גם הזדמנות למטופלים לשאול כל שאלה שמטרידה אותם וכמובן להתרשם מהאישיות של המנתח ומהמקצועיות שלו.

בנוסף, לאחר שנקבע מועד לניתוח נמסרות למטופלים הנחיות רלוונטיות. בפרט יש להימנע מהרכבת עדשות לפני מועד הניתוח (3 ימים כשמדובר בעדשות רכות, 10 ימים למרכיבי עדשות קשות ו-3 חודשים אם העדשות בשימוש הן אורתו קיי). יש להצטייד מראש בסוגים שונים של טיפות עיניים – אנטיביוטיות, סטרואידים ודמעות מלאכותיות.

סוגי ניתוחי לייזר בעיניים

ישנן 3 שיטות עיקריות לביצוע ניתוח לייזר בעיניים: PRK היא הוותיקה ביותר, LASIK היא עוד שיטה שנמצאת בשימוש כבר למעלה מ-20 שנים והחדשנית ביותר היא IntraLASIK.

ניתוח לייזר בעיניים PRK

שיטה שמוכרת גם בשמות ASA, LASEK ו-EBK (שמהווים שמות מסחריים). השלב הראשון של הסרת משקפים בלייזר בשיטת PRK הוא הסרת שכבת תאי האפיתל של הקרנית, והשלב השני הוא שיוף – במקרים של קוצר ראיה השיוף הוא במרכזה של הקרנית כדי להקטין את מידת קמירות, ובמקרים של רוחק ראייה השיוף יתבצע בהיקף האמצעי, סביב מרכזה של הקרנית (כדי להגדיל את הקמירות).

בכל מקרה השלב הבא הוא הנחת עדשה טיפולית על הקרנית כדי לאפשר לתאי אפיתל לצמוח מחדש. במשך כ-3-5 ימים הראייה עדיין תהיה מטושטשת, ומצד שני ניתוח בשיטה זו נחשב לבטוח ביותר. בפרט מתאים ניתוח PRK לאנשים שעוסקים בספורט, לצעירים לפני גיוס ליחידה קרבית וכן למי שהקרניות שלהם דקות מאוד.

הסרת משקפיים בלייזר בשיטת LASIK

בשיטה זו המנתח יוצר פיצול במרכז הקרנית ומרים מעין מתלה. באמצעות הלייזר יתבצע שיוף בעומק הקרנית, ולאחר מכן ניתן להחזיר את המתלה. היתרון העיקרי הוא ההתאוששות המהירה מאוד בזכות העובדה שאין צורך להסיר תאי אפיתל. למעשה כבר דקות בודדות לאחר סיום ניתוח לייזר בעיניים בשיטת LASIK המטופלים רואים בלי משקפיים.

שיטת IntraLASIK

השיטה המתקדמת ביותר. ההבדל בינה לבין LASIK הוא אופן יצירת המתלה, כשבשיטה זו המנתח נעזר בלייזר לשם כך – ולכן מושגת רמת דיוק מרבית ובזכותה גם רמת בטיחות מקסימלית. ניתוח לייזר בעיניים בשיטת IntraLASIK אפשרי גם כשהקרניות דקות.

התאוששות והחלמה בעקבות ניתוח לייזר בעין

לאחר התאוששות קצרה מאוד המנותחים חוזרים לביתם, בעזרת מלווה (בכל סוגי הניתוחים). בימים הראשונים יש להשתמש במגיני עיניים וכן בטיפות מהסוגים השונים, בהתאם להנחיות הספציפיות שתקבלו.

המגבלות היחידות הן הימנעות מחפיפת הראש והרטבת העיניים במשך כ-5 ימים, הימנעות מפעילות ספורטיבית במשך שבוע או מעט יותר כך שלא תהיה חדירה של זיעה אל העיניים, ו-ויתור על בילוי בבריכה ובים במשך כחודש. יום לאחר הניתוח מתבצעת ביקורת ראשונה, ובהמשך ישנן עוד ביקורות כדי לוודא החלמה תקינה וראייה אופטימלית.

קישור מומלץ: דברים שצריך לדעת לפני ניתוח לייזר בעיניים

Posted in מאמרים.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *