לאילו איזורים מתאימה בדיקת MRI

ה-MRI הוא אמצעי הדימות המתקדם ביותר הקיים כיום. ממצאי בדיקות MRI כבר הצילו חיים במקרים רבים, והיוו בסיס לאבחון מדויק וטיפול אופטימלי באינספור מצבים רפואיים מורכבים אחרים. למכשיר שמייצר שדה מגנטי רב עוצמה ועל בסיס זה תמונת מצב מפורטת של פנים הגוף יכולת לדמות בפרוטרוט רקמות מכל הסוגים, ועל כן אמ.אר.איי היא ההתוויה המומלצת בשורה ארוכה של מקרים.

בפרט מתאימה בדיקת MRI לאזורי הגוף הבאים:

עמוד שדרה

MRI עמוד שדרה מאפשר לאבחן פריצות דיסק, גידולים לאורך איבר חשוב זה, עיוותים מבניים מכל סיבה שהיא (כולל עקב מומים מולדים), מחלות נוירולוגיות הקשורות לחוט השדרה וכן חסימה באחד מהעורקים שמובילים דם לעמוד השדרה (מצב שהמונח הרפואי המתאר אותו הוא "אוטם חוט השדרה" ועלול להוביל לשיתוק בגפיים, חלקן או כולן).

מוח

אחד היתרונות העיקריים של בדיקת MRI על פני אמצעי דימות מתקדם אחר, ה-CT, הוא היכולת המשופרת להדגים את המתרחש בתוך המוח שלנו, ובפרט בנושאים הקשורים למערכת העצבים. בין השאר משמש MRI מוח לזיהוי מום מולד באיבר זה, לאבחון הפרעות הורמונליות (עקב פגיעה בהיפופיזה), לזיהוי טרשת נפוצה, לקבלת תמונת מצב מפורטת ומדויקת לגבי נזקים בעקבות אירוע מוחי, לזיהוי פגיעה בכלי דם במוח (מפרצת, חסימה או דלף) וכן להבנת הגורמים לשינויים בהתנהגות או בחשיבה. גם כאבי ראש שלא מוצאים את מקורם עשויים להוביל ל-MRI.

רחם

במקרים שבהם ישנו חשד להתפתחות לא תקינה של עובר ברחם מומלץ לעבור בדיקת MRI. בהקשר זה חשוב לציין כי שהות בתוך CT חושפת את הנבדקים לקרינה שעלולה להיות מסוכנת, ועל כן נשים בהריון נשלחות למכון MRI. בדיקת MRI לעוברים מעניקה להורים מידע מפורט אודות מצבו של העובר ומאפשרת להם לקבל החלטה מושכלת לגבי המשך ההיריון.

Posted in מאמרים.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *