הסבר – מה הן בדיקות MRI

בדיקת MRI – השם MRI הוא ראשי תיבות של הביטוי Magnetic Resonance Imaging – מספקת לרופא המטפל תמונת מצב מפורטת ומדויקת להפליא של פנים הגוף שלנו, עם התמקדות באיזור מסוים שבו ישנו חשד לבעיה.

בדיקה זו מבוססת על שידור גלי רדיו בתוך מרחב שמהווה שדה מגנטי עוצמתי ואינה כרוכה בקרינה מסוכנת, ועל כן מתאימה גם לילדים ולנשים הרות, וכן במקרים שבהם נדרשות בדיקות בתדירות גבוהה יחסית. בדיקות MRI נמשכות בין חצי שעה לשעה, בהתאם לאזור הספציפי שאותו בוחנים, ומתבצעות כשהנבדקים שוכבים על מיטה בתוך מכשיר גדול וסגור ומתבקשים שלא לזוז. השהות בתוך חלל סגור ללא תזוזה עלולה ליצור אי נוחות מסוימת אצל חלק מהנבדקים, ובהקשר זה כדאי לדעת שמתקיים קשר רציף בין הנבדק/ת לבין הטכנאי שמפעיל את מכשיר ה-MRI וכי ניתן לעבור את הבדיקה עם זריקת טשטוש ובמקרים קשים גם תחת הרדמה כללית.

בדיקת MRI לא כרוכה בכאב ואינה מייצרת תופעות לוואי. אם לא נעשה שימוש באמצעי טשטוש ניתן לחזור לשגרה באופן מידי. בחלק מהמקרים יש להגיע אל אותו מכון MRI שבו מתבצעת הבדיקה פרק זמן מסוים לפני מועד הבדיקה עצמה, וזאת כדי לקבל חומר ניגוד מיוחד שמבטיח תוצאות ברורות. גם לאיכות הפענוח של ממצאי ה-MRI ישנה כמובן השפעה עצומה על רמת הדיוק של התוצאות.

עוד כדאי לדעת שבעלי קוצב לב לא יכולים לעבור בדיקות MRI וכך גם מי שבתוך הגוף שלו קיימים רסיסי מתכת מסיבה כזו או אחרת.

בדיקות ה-MRI הנפוצות ביותר הן MRI שד, MRI עמוד שדרה, MRI מוח וכן MRI בטן.

Posted in מאמרים.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *